ZMIANA RADIA W E38/E39 Z IRIS NA MID

Dzisiaj zajmiemy się wymianą radia z IRIS na MID. Radia te różnią się przede wszystkim wyglądem, sposobem budowy oraz funkcjami.

IRIS (zdj. po lewe j) to jednoczęściowe radio 2din (zazwyczaj bo czasem można trafić na rodzynka – dwuczęściowy IRIS) z małym wyświetlaczem zazwyczaj występujący w połączeniu z „kaseciakiem”. MID natomiast to radio dwuczęściowe gdzie osobno jest duży wyświetlacz – tzw. MID (zdj. po prawej) i radio które można dowolne konfigurować, wymieniać na „kaseciaka” bądź CD.

Sama zmiana z IRIS na MID nie jest bardzo skomplikowana i przy minimum umiejętności można to opanować w 45 minut.

Narzędzia jakie będą nam potrzebne to:

-płaski, mały śrubokręt

-lutownica

-opaski termokurczliwe bądź taśma izolacyjna

MID z IRIS zamiennie pasują w stelaż radia więc nie trzeba kombinować docinać czy przykręcać.

Całą operację zaczynamy od zdjęcia odłączenia akumulatora i pokrętła głośności (trzeba pociągnąć do siebie). Teraz nad bolcem pokrętła widzimy otwór a w nim śrubkę na płaski śrubokręt, przekręcamy ją w lewo o 90 stopni i lekko przyciągamy do siebie (białe zaznaczenie).

Radio powinno wysunąć się do przodu, wypinamy kostkę radia podkładając pod zawl eczkę śrubokręt i pociągamy do góry – wtyczka sama się wypnie.

Radio IRIS posiada jedną wtyczkę natomiast radio z MID ma dwie wtyczki, jedną taką jaką mamy w IRIS i drugą do MID. Przy zakupie MID warto poprosić sprzedającego żeby dołożył wtyczkę wraz z fragmentem wiązki wtedy nie będzie problemu.

Jeśli mamy wtyczkę wraz z fragmentem instalacji do MID bierzemy się za lutowanie.

Poniżej podana jest rozpiska jaki pin z MID trzeba połączyć z pinami w radiu ponieważ zauważyłem, że często są inne kolory (zależnie od rocznika).

MID pin 1 — RADIO pin 15 – 12*

MID pin 2 — RADIO pin 9 – 15*

MID pin 3 — RADIO pin 13 – 14*

MID pin 4 — RADIO pin 7 – 9*

MID pin 5 — RADIO pin 5 – 16*

*MODELE PO LIFTINGU (PŁASKIE PINY)

Dodam tylko, że warto zwrócić uwagę na to żeby przewody między wtyczką do MID a połączeniem z instalacją radia miały przynajmniej 15 cm bo później będzie problem z zamontowaniem MID w konsoli.

Gdy już mamy wszystkie przewody z MID przylutowane i zabezpieczone możemy podłączyć akumulator i odpalić radio 🙂