WYMIANA WISKOZY (WENTYLATORA CHŁODNICY)

W tym krótkim poradniku przedstawię krok po kroku jak wymienić wiskozę w naszych E39.

Sama wymiana jest prosta i zajmuje niewiele czasu przy założeniu że wszystko pójdzie ok.

Narzędzia jakie będą nam potrzebne do jej wymiany to:

*klucz płaski 32

*klucz płaski 32 (ale jego szerokość nie może być większa niż 5-6 mm)

*klucz imbusowy M6

*młotek

*płaski śrubokręt bądź narzędzie do wyciągania kołków

Tak jak wcześni ej pisałem sama wymiana jest banalna i szybka do zrobienia jeśli wszystko będzie ok. Niestety zazwyczaj nie wszystko jest ok i pierwszy problem napotkamy przy odkręceniu wiskozy od pompy wody ale po kolei.

Całą zabawę zaczynamy od odkręcenia przedniej osłony silnika (tutaj instrukcja jak to zrobić), po jej demontażu możemy zabrać się za odkręcenia wiskozy.

Nakładamy wąski, płaski klucz 32 na pompę wody (żółte zaznaczenie) a duży klucz płaski 32 zakładamy na śrubę wiskozy (czerwone zaznaczenie). Odkręcamy w odwrotnym kierunku czyli w prawą stronę (w stronę zbiornika wyrównawczego). Najłatwiej jest ją odkręcić uderzając młotkiem w duży klucz 32 pamiętając o odwrotnym kierunku odkręcania i pilnując kontry na pompie wody. Po kilku solidnych uderzeniach śruba powinna puścić – wtedy już możemy odkręcać palcami, bez użycia narzędzi.

Kiedy wiskozę mamy odkręcon ą demontujemy p o obu stronach obudowy wentylatora kołki (po jednym na stronę – żółte zaznaczenie) i wyciągamy wentylator wraz z obudową bądź dźwigamy tylko trochę obudowę do góry (PAMIĘTAJĄC O CZUJNIKU AUTOMATYCZNEGO ZAMYKANIA OBIEGU POWIETRZA) by umożliwić wyciągnięcie wentylatora.

Czyjnik wyciągamy w stronę silnika (fioletowe zaznaczenie).

Kiedy wentylator wraz z wiskozą mamy na zewnątrz odkręcamy wiskozę od wiatraka. Wiskoza jest pr zykręcona trzema śrubami na klucz imbusowy (niebieskie zaznaczenie). Po odkręceniu śrub mamy już na wolności wiskozę i możemy zacząć wszystko składać zakładając nową wiskozę.

Przy montażu pamiętamy o kolejności montażu i przede wszystkim O ODWROTNYM KIERUNKU DOKRĘCANIA ŚRUBY WISKOZY DO POMPY WODY.Zakręcamy w lewą stronę (pompa ABS).