WYMIANA WENTYLATORA KLIMATYZACJI

Dzisiaj zajmiemy się wymianą wentylatora klimatyzacji w BMW E39.

Do tego będziemy potrzebowali następującego sprzętu:

klucz typu torx rozmiar 50
klucz płaski bądź nasadka 8
klucz płaski bądź nasadka 10
klucz płaski bądź nasadka 13
śrubokręt płaski
kleszczyki

Żeby dostać się do went ylatora klimatyzacji najpierw musimy zdemontować zderzak w tym celu odkręcamy po pięć wkrętów w każdym z nadkoli. Teraz przechodzimy do przodu i demontujemy boczne kratki zderzaka te przy halogenach. Żeby je wyciągnąć musimy usunąć kołki (po dwa na kratkę, żółte zaznaczenie) po wyjęciu kratek i schyleniu się pod zderzak widać śruby (torx 50, zółte strzałki)), którymi zderzak przykręcony jest do nadwozia.

Po odkręceniu śrub możemy wyciągać zderzak, najlepiej jest to robić we dwie osoby ciągnąc zderzak do przodu uważając na kabelki od halogenów, gdy zderzak już zejdzie można odpiąć przewody halogenów i odłożyć go w bezpieczne miejsce.

Warto na samym po czątku odkręcić lampy, nie trzeba ich całkowicie demontować ale warto je odkręcić by potem mieć łatwiejszy dostęp do śrub mocujących osłonę i wentylator. Żeby odkręcić wkręty mocujące lampy potrzebujemy klucza, najlepiej nasadki w rozmiarze 8. Na każdą lampę przychodzą cztery wkręty, dwa na górze a dwa na dole (czerwone zaznaczenie).

Teraz czas odkręcić osłonę wlotu powietrza (tą z tunelami na nerki). Żeby wyciągnąć osłonę musimy wyciągnąć kołki mo cujące osłonę (czarne zaznaczenie) do pasa przedniego. Odkręcamy trzy śruby mocujące dolot, wyciągamy go pomiędzy odbojami zderzaka a karoserią i możemy odkręcić już naszą osłonę, która trzyma się już tylko na trzech śrubach. Teraz delikatnie ją wyjmujemy.

Po jej wyjęciu widzimy już nasz wentylator, który jest zamocowany na czterech śrubach (rozmiar 13, kolor zaznaczenia niebieski). Nim go jednak odkręcimy warto rozpiąć wtyczkę, która jeśli nie było szczególnie majstrowane przy aucie powinna się znajdować za prawą lampą. Teraz czas na odkręcanie wentylatora, cztery śruby, ściągamy podkładki i można wyjąć wentylator.

Montujemy nowy bądź używany sprawny i składamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Często zdarza, się że wentylator po wymianie dalej się nie załącza a winę za to ponosi zapisany błąd w pamięci komputera. Trzeba wtedy podpiąć interfejs i usunąć błąd.